Last Updated 28/09/2010 WCGBA CALENDAR 2010  
DATE EVENT VENUE RESULT
Sun 21st/28th March and Sun 11th/18th and 25th April British Team Championship  Esclusham v Castlefields on 21 March, green No 2   St. Asaph v Garswood Hall on 11 April,
green No 2. 
524/526 Liverpool Road
Irlam               Manchester                M44 6AJ
Esclusham lost to Stretton Anglsey second game.        St. Asaph lost to Garswood Hall  Overall Winners: St. Josephs, Chorley beat Garswood Hall, Ashton in Makerfield. by 9. 
Sun 25/4 Welsh Players Association (WPA) First Round Broughton & Bretton Martin Hughes Blaenau Ffestiniog leads after Round 1
Sun 25/4 Ladies County Match v Yorkshire Home  Connahs Quay                        Away  Lockwood Con. Bowling Club Wales win by 18 overall
Sun 2/5 Men’s ‘Endsleigh’ County Match v North Midlands Home Broughton & Bretton                   Away at Coundon No 2 Wales win by 23 overall
Wed 5/5 Closing Date – Welsh Ladies Merit   Date Passed
Wed 5/5 Closing Date – Welsh Senior Men’s Merit   Date Passed
Sun 9/5 ‘Drake’s Pride’ Junior County Match v Derbyshire Home - Aston          Away -  Henhurst B.C.  Wales win by 81 overall
Sat 15/5 Welsh Senior Men’s Merit Area Qualifiers Gwynedd, Glyndwr, Flintshire, Wrexham A.Bailey, J.Evans, D.Mathias, S.Todd, D.Williams, I.Jones, L.Scott, M.Whitley, J.Jones, C.Bonatti, C.Pemberton, G.Davies, K.Nicholas, C.Jones, J.Jones, P.Grimston
Sat 15/5 Closing Date Dorothy Pierce Memorial Ladies Pairs   Passed
Sat 15/5  Welsh Ladies’ Merit Wrexham Area at Esclusham Linda Williams beat Jane Bowler 21-19 in the Final
Sun 16/5 Ladies County Match v N Lancs & Fylde Home - Trefnant            Away - Stalmine Bowling Club Wales win by 29 overall
Wed 19/5 Closing Date Welsh Junior Merit   Passsed
Wed 19/5 Closing Date Jack & Jean Isherwood   Passed
Sun 23/5 Welsh Players Association (WPA) Second Round   Gareth Foster leads after Round 2
Sun 30/5  Dorothy Pierce Memorial Ladies Pairs Gwynedd Area Viv Roberts & Lesley Williams beat JANE lAMB & Sue Tidman 21-20
Sun 6/6 Ladies County Match v Warwickshire Home  Colwyn Bay R.B.L.  B.C                       Away  The Valley B.C. Wales won by 13 overall
Sun 6/6 Men’s ‘Endsleigh’ County Match v South Yorkshire Home  Trefnant  B.C                       Away  West Melton B.C. Near Rotheram Wales win by 5 overall
Wed 9/6 Jack & Jean Isherwood Qualifiers    
Sun 13/6 ‘Drakes Pride’ Junior County Match v South Yorkshire Home  Broughton & Bretton  B.C                       Away  Penistone B.C. Sheffield Wales win by 81 overall
Sun 13/6 Welsh Players Association (WPA) Third Round   Lewis Scott leads after Round 3
Sun 20/6 Welsh Junior Men’s Merits Final   Nick Jones beat Kieron Roberts
Wed 23/6 Closing Date Welsh Veteran’s Merits   Passed
Sun 27/6 Ladies County Match v South Yorkshire Home  Broughton & Bretton  B.C                       Away  Bradfield Bowling Club near
Sheffield
Wales lost by 5 shots Overall
Sun 27/6 Welsh Senior Men’s Merit Final  Pentre Broughton Wrexham Anthony Bailey beat Carl Bonatti 21 - 11
Tues 29/6 BCGLBA Ladies Veterans Championship Severnsides  
Sat 3/7 BCGLBA Junior Mixed County Championship    
Thurs 1/7 Closing Date Junior Ladies Merit   Passed
Sun 4/7 Men’s ‘Endsleigh’ County Match v Derbyshire Home  Craig-y-Don                       Away  Stretton  B.C. NO 2 Wales lost by 37 Overall
Wed 7/7 Jack & Jean Isherwood Final Prees Cricket & Recreation Club  
Sat 10/7 BCGBLA Ladies Merit  Warwickshire  
Sun 11/7 ‘Drakes Pride’ Junior County Match v N. Lancs & Fylde Home & Away Wales win Home and Away
Wed 14/7 Welsh Veterans Qualifiers    
Thurs 15/7 BCGBA Veteran’s County Championship Severnside, Shrewsbury Wales lost to Cheshire in the Semi-Final    143 - 148
Sun 18/7 Welsh Junior Ladies Merit  Gwynedd Area  
Sun 18/7 Welsh Players Association (WPA) Fourth Round Conway B.C. Lewis Scott  ends up top of the table after the final round
Sat 24/7 BCGBA British Individual Merit Fleetwood B.C. Upper Lune Street, fy7 6bp Winner Noel Burrows (Cheshire) beat Andy Spragg (Derbyshire) 21-16
Sun 25/7 Ladies County Match v Lancashire Home  Denbigh  B.C                       Away  Con Club Bury
Wales won by 82 overall, but finished 3rd in the league and did not qualify for the knock out stage
Wed 28/7 Welsh Veterans Merit Final  Glyndwr Area Winner Tom Roberts beat Bob Dolby 21-19 in the final.
Sun 1/8 Men’s ‘Endsleigh’ Semi-Finals   Greater Manchester & Warick & Worcester
Sun1/8 Men’s ‘Endsleigh Supplementary    Wales beat Derbyshire in The Final
Sun 8/8 ‘Drakes Pride’ Junior Semi-Finals Home  Sychdyn  B.C                       Away  Pennifields B.C. Wales beat Staffordshire in The Semi-Final
Sun 8/8 Centenary Mixed Pairs    
Sun 8/8 ‘Drakes Pride’ Junior Supplementary    
Sat 14/8 Dorothy Pierce Memorial Pairs Final North Shropshire  
Sun 15/8 Ladies County Semi-finals    
Sat 21/8 BCGBA Junior Merit Finals Burway B.C. Shropshire  Nick Jones & Keiron Roberts Winner Greg Smith
Sun 22/8 Threeways Inter-Area Championships   Glyndwr Win
29th/8 Welsh Players Association (WPA) Final  Gwynedd  Llanfair P.G.   Peter Jones beat Anthony Bailey in the Final
Sun 5/9 Men’s ‘Endsleigh’ Final Greater Manchester v Warick & Worcester                               Forget Me Not BC   Springbank BC Warick & Worcester Won  http://talkingbowls.sports.officelive.com/CountyChampionship.aspx
Sun 5/9 BCGLBA Junior Ladies Merit Final Owley Wood  
Sun 12/9 ‘Drakes Pride’ Junior Final Home Northop Hall  B.C                       Away  Netherton Cons B.C. Yorkshire Yorkshire Win
Sun 12/9 Welsh Club Championships  Flintshire Area  Aston Winners Llay beat Denbigh in the Final
Sun 18/9 Ladies Waterloo Cup Final Waterloo  
Sun 19/9 Ladies County Championship Final Waterloo  
Sat 25/9 Champion of Champions Waterloo Winner Chris Mordue
Sun 26/9 Ladies Champion of Champions Waterloo *Winner Linda Williams* (Flint/Hawkesbury)
Sun 3/10 BCGBA Club Championships    
Sat 9/10 Centenary Mixed Pairs Merseyside t
Colour Coding :- BCGBA & BCGBLA Dates Closing Dates Welsh Events