Last Updated 05/10/2011 WCGBA CALENDAR 2011    
DATE EVENT VENUE RESULT
Sun 27th March BCGBA World Club Championship 2011                        No.2 Green                                                                          Ford (Shropshire) v Gresford Colliery (Wales)                                                                     All sessions Commence 11 am
Irlam Steel Recreation & Social Club  524 - 526 Liverpool Road  Irlam, Manchester  M44 6AJ  Colliery lost to Pudsey (Yorkshire) in the 2nd round after beating Ford in the 1st Round
Sun 3rd April BCGBA World Club Championship 2011            No.2 Green
Moseley Cricket Club (Warwick & Worcester) v Llay Welfare (Wales)
                                                                                   
Irlam Steel Recreation & Social Club  524 - 526 Liverpool Road  Irlam, Manchester  M44 6AJ  Llay lost to Middleport Park (Potteries) in the 2nd round after beating Mossley in the 1st Round 
Sun 10th April BCGBA World Club Championship 2011            No.1 Green                                Denbigh Lower Park (Wales) v Haunchwood (North Midlands)
Irlam Steel Recreation & Social Club  524 - 526 Liverpool Road  Irlam, Manchester  M44 6AJ  ????
Sun 10th April WPA First Round Esclusham B.C. In Wrexham Overall leader after Round 1  Steve Curbishley (Cunliffe B.C.)
Sun 17th April Ladies County Championship Match v N Lancs & Fylde
green No 2. 
Home: Betws Yn Rhos B.C. & Away: Fullwood Cons B.C.
              
Welsh Ladies won overall by 8 Points
Sun 1st May Threeways Inter Area Championship  Eiras Park                Colwyn Bay Won by The Gwynedd Area Team
Sun 8th May ‘Drakes Pride’ Junior Championship Match Home & Away Wales won by 56 Points
Sun 15th May Ladies County Championship Match v N Derbyshire Home Venue Trefnant   Away Venue  Hillstown B.C.  Hillstown, Bolsover Wales lost by 17 Points
Sun 15th May Closing Date – Welsh Ladies Merit   Date Past
Sun 15th May Closing Date Dorothy Pierce Pairs     Date Past
Sat 21st May Junior Ladies County Championships Helsby ????
Sun 22nd May WPA Second Round Llandudno Oval B.C. Overall leader after Round 2  Graham Rogers (Cunliffe B.C.)
Wed 25th May Closing Date Welsh Senior Merit    Date Past
Wed 25th May Closing Date Welsh Junior Merit    Date Past
Wed 25th May Closing Date Jack & Jean Isherwood   Date Past
Sun 29th May Dorothy Piearce Memorial Pairs Qualifiers  Flintshire Area  
Sun 5th June Men’s ‘Endsleigh’ County Championship Match v Cumbria Home Venue Llandudno Oval B.C.           Away Venue  Roose Conservative No 1   Wales win by 52 Points
Wed 8th June Jack & Jean Isherwood Qualifiers Glyndwr Area Merwyn Williams & Barry Philips
Sat 11th June Welsh Senior Merit Qualifiers Wrexham Flintshire Gwynedd Glyndwr Wxm: Daniel Hughes, Andrew Hughes, Dave Jones, Gerwyn Davies. Flintshire: Mike Riley, Francis Penlington. Glyndwr: Craig Richardson, Nick Hughes, Ivor Jones, Trevor Heath, Gareth Foster. Gwynedd: Adam Harris, Anthony Bailey, D.P. Williams, Nicky Jones, Dion Owen. 
Sat 11th June Welsh Ladies Merit Final Gwynedd Area Jane Bowler beat Linda Williams
Sun 12th June ‘Drakes Pride’ Junior County Match v The Potteries  Home Venue Aston B.C.           Away Venue  Fegg Hayes Sports & Social   Wales win by 52 Points
Sun 12th June WPA Third Round Trefnant B.C. Lewis Scott (St. Asaph) takes over at the top of the League table.
Sun 19th June Welsh Junior Men’s Merit Final Coed Talon (Flintshire Area) Won by Jake Stanley (Beaumaris)
Wed 22nd June Closing Date Welsh Veteran’s Merits   Date Past
Sun 26thJune Ladies County Championship Match v Dudley & District Home & Away Wales won by 38 Points
Sun 26th June Welsh Senior Men’s Merit Final  Llandudno Oval B.C. Won by Nicky Jones who Beat MikE Riley
Tues 28th June BCGLBA Ladies Veterans Championship Todmorden ????
Sun 3rd July Men’s Endsleigh County Championship Match v Shropshire Home Venue Trefnant B.C.                    Away Venue  Pontesbury B.C.   Wales lost by 84 Points
Wed 6th July Jack & Jean Isherwood Final Prees Bowling Club Winner : Merwyn Williams (Gresford Colliery)
Sat 9th July BCGLBA Ladies Merit Bridgewater BC Whitchurch Shropshire  
Sun 10th July Drakes Pride Junior County Game  Home Venue Broughton & Bretton B.C.                    Away Venue  Golcar Liberal Club Huddersfield Wales lost by 87 Points
Wed 13th July Welsh Veteran’s Merit Qualifiers Gwynedd Glyndwr Flintshire Wrexham  Roger Jones Wrexham V Granville Rogers Wrexham
Glyn Roberts Gwynedd V Merwyn Williams Wrexham
Graham Beer Flintshire V John Dowbar Glyndwr
Geoff Banford Glyndwr V Peter Maddocks Flintshire
David Morris Wrexham V Emlyn Pierce Glyndwr
David Walker Flintshire V Colin Evans Glyndwr
Ken Parry Flintshire V Eifion Reece Jones Glyndwr
Doug Biddle Flintshire V Ken Parry Gwynedd
Thur 14th July BCGBA Veterans County Championship Todmorden Wales lost the three games, Yorkshire were the overall winners.
Sun 24th July Ladies County Championship Match v N Shropshire Home Venue St. Asaph B.C.                    Away Venue  Wem Albion Wales win by 45 Points to reach semi-finals
Sun 24th July Closing Date Centenary Mixed Pairs   Date Past
Sun 24th July WPA Fourth Round Connahs' Quay Steve Curbishley (Cunliffe B.C.) wins ranking competition.
Wed 27th July Welsh Veterans Merit Final  Wrexham Area Won by Ken Parry (Flintshire)
Sat 30th July BCGBA Individual Merit Shropshire - Meole Brace B.C. Won by Mike Riley (Wales)
Sun 7th Aug Men’s ‘Endsleigh’ Semi-Finals   Yorkshire & Shropshire will contest the final after beating:Greater Manchester & Potteries & District respectivley.
Sun 7th Aug Men’s ‘Endsleigh Supplementary    Won by Merseyside
Sat 13th Aug Dorothy Piearce Memorial Pairs Final Staffordshire  
Sun 14th Aug ‘Drakes Pride’ Junior Supplementary   South Yorkshire beat Wales in the final.
Sun 14th Aug ‘Drakes Pride’ Junior Semi Final   Warick &Worcester beat Greater Manchester.     &  Yorkshire beat Derbyshire.
Sun 14th Aug Ladies County Championship Semi-finals   Wales lost to Warwickshire
Sat 20th Aug BCGBA Junior Merit Final Cheshire Area Josh Towey (Potteries &District) beat Jack Holland (Greater Manchester) 21 - 19
Sun 21st Aug BCGLBA Average Winners Classic Winnington Park  
Sun 28thAug Centenary Mixed Pairs Qualifiers Glyndwr Area  
Sun 28thAug WPA Final Flintshire Area Graham Rogers was the knock-out winner beating Craig Richardson in the final .... The ranking table winner was Steve Curbishley.
Sat 3rd Sept Ladies Waterloo Cup Final Waterloo Yorkshire beat Coventry & District 410 - 385
Sun 4th Sept Ladies County Championship Final. Waterloo Warwickshire beat North Warwickshire to win it for the 3rd Year running 434 - 412
Sun 4th Sept BCGLBA Junior Ladies Final     
Sun 4th Sept Men’s ‘Endsleigh’ Final  Home Old Shrewsbury Away Newsome WMC Yorkshire beat Shropshire
Sun 11th Sept ‘Drakes Pride’ Junior Championship Final   Yorkshire beat Warwick and Worcester home and away
Sun 25th Sept BCGLBA Junior Ladies Merit Final Owley Wood  
Sun 25th Sept  Welsh Club Championship Glyndwr Area Won by Bailey Hill who beat Conway in the final 149-125
Sat 1st Oct  Champion of Champions Waterloo Gary Ellis beat Graeme (G.I.) Wilson in the Final
Sun 2nd Oct Ladies Champion of Champions Waterloo Maureen Perkins beat Wendy Allen in the Final
Sat 8th Oct BCGBA Club Championship    
Sun 9th Oct Centenary Mixed Pairs Final    
Colour Coding :- BCGBA & BCGBLA Dates Closing Dates Welsh Events