Last Updated 01/10/2012 W.C.G.B.A. CALENDAR 2012    
DATE EVENT VENUE RESULT
Saturday 11th Feb W.C.G.B.A. AGM Rhyl Pavillion Theatre  
Sundays - 18/3; 25/3; 1/4; 8/4; 15/4;  World Club Championship Irlam Steel Gresford Colliery lost 2nd Game to King George V (Warwick & Worcester)  Bailey Hill lost to Congleton Park (Potteries and District) Conwy lost 1st game to Haunchwood (North Midlands)
Sun 15th April Ladies County Match South Yorkshire Home Abergele & Away Dodworth MW B.C. Barnsley Wales Lost by 71 points
Sun 29th April Threeways Inter Area Championship  Eiras Park                Colwyn Bay CANCELLED DUE TO WEATHER
Sat 5th May Closing Date - Welsh Senior Merit    DATE PAST
Sat 5th May Closing Date – Welsh Ladies Merit   DATE PAST
Sun 6th May Ladies County Match Dudley & District Home & Away Wales Won by 19 points
Sun 6th May Men’s ‘Endsleigh’ County Championship  Greater Manchester Home & Away Wales Lost by 27 points
Sun 13th May ‘Drakes Pride’ Junior County Match  Lancashire Home & Away Wales Won by 112 points
Tues 15th May Closing Date - Dorothy Piearce Memorial Pairs   DATE PAST
Sat 19th May BCGLBA Junior Ladies County Championship Grange Warrington  
Sat 20th May Closing Date Welsh Veterans Merit    DATE PAST
Fri 25th May Closing Date Welsh Junior Merit    DATE PAST
Sat 26th May Gwyn Morris Welsh Senior Men's Merit Qualifiers Wrexham Flintshire Gwynedd Glyndwr 1. Gwerydd Buckland (Bangor) 2. John Bailey (Llanrwst) 3. Darren Williams (Conwy) 4. Peter Jones (Conwy) 5. Nick Hughes (Rhos Park) 6. Craig Richardson (Min-y-Don) 7. Chris Slater (CBRBL) 8. Steve Lawley (Rhos Park) 9. Jason Jones (Sunny Rhyl) 10. Mike Riley (Bailey Hill) 11. Neale Charlton (Fron Park) 12. Dave (Rocky) Jones (Esclusham) 13. Geraint Williams (Gresford Colliery) 14. Andrew Hughes (Gresford Colliery) 15. Marcus Hughes (Cunliffe) 16. Tony Roberts (Gresford Colliery)
Sat 26th May Welsh Ladies Merit Final Flintshire Area Chris Beer beat Linda Williams 21-20
Sun 27th May Ladies County Match North Warwickshire Home & Away Wales won by 8 points overall
Sun 3rd June Men’s ‘Endsleigh’ County Championship  Cheshire Home & Away Wales lost by 27 points overall
Wed 6th June Welsh Veterans Qualifiers Wrexham Flintshire Gwynedd Glyndwr Qualifiers from Flintshire Area
Grahame Beer (Gladstone)
Bob Dolby (Hawkesbury)
Colin Smith (Aston)
Martin Jones (Aston)
Archie Lamb (Aston)
Glyn Lockett (Aston)

Qualifiers from Wrexham Area
Bryan Formstone (Gresford Village)
Ron West (Gate Hangs High)
Sat 9th June BCGLBA Average Winners Classic Grange Warrington  
Sun 10th June *  ? Drakes Pride Junior County Game ?  Home & Away No Game
Sun 10th June  Dorothy Piearce Memorial Pairs Qualifier Glyndwr Area Abergele B.C. Start 11am Sue Vayro & Carol Poynton
Sun 17th June Welsh Junior Merits Finals Glyndwr Area St. Asaph B.C. Scratch 10-15  start 10-30 Adam Penlington beat Ryan Short in the final.
Wed 20th June Welsh Veterans Merit Final                                                                     (Jack and Jean Isherwood Qualifier) Gwynedd Area Colin Evans beat Ken Parry in the final.
Sun 24th June Gwyn Morris Welsh Senior Men's Merit Final Flintshire Area at Coed-Talon Chris Slater beat Neale Charlton in the final.
Tue 26thJune BCGLBA Ladies Veterans Championship Severnside Wales lost to Cheshire in the semi-final
Sun 1st July Men’s ‘Endsleigh’ County Championship  Potteries & District Home & Away Wales won overall by 50 points
Wed 4th July Jack & Jean Isherwood Veterans Championship Final Prees Cricket & Recreation Club Colin Evans lost in the quarter-finals & Ken Parry lost first round.
Sun 8th July * Drakes Pride Junior County Game  Home & Away Wales lost by 62 points
Thur 12th July  BCGBA Veterans County Championship Shropshire  Cheshire won
Sat 14th July  BCGLBA Ladies Merit Florence T & BC, Staffordshire Linda Williams (Wales) is the BCGLBA Champion
Sun 15th July  Ladies County Match Coventry & District Home & Away Wales win by 12 points to secure a semi-final spot.
Sat 28th July  BCGBA British Individual Merit (All England) Owley Wood Cheshire Gary Ellis (Greater Manchester) beat Chris Brown (South Yorkshire) 21 - 15    
Sun 5th Aug Men's 'Endsleigh Supplementary + Semi Finals   Cheshire beat North Midlands in the final.
Sat 11th Aug Dorothy Piearce Memorial Pairs Final Henhurst BC Won by Jenny Storer and Lynn Fox (South Derbyshire)
Sun 12th Aug Drakes Pride' Junior Supplementary + Semi Finals   Wales beat Derbyshire by 4 points in the Final
Sat 18th Aug BCGBA Junior Merit Finals Warwick & Worcester Danny Towning (Yorkshire) beat Sam Day (South Yorkshire) in the final. Adam Penlington (Wales) lost in the semi-final
Sun 19th Aug Ladies County Semi-Finals    
Sat 1st Sept BCGLBA Junior Ladies Merit Final Poynton Sports Club Sally Clee (Shropshire) 15  v  Chloe Ghaffar (Yorkshire) 13
Sat 1st Sept Closing Date Centenary Mixed Pairs   DATE PAST
Sun 2nd Sept Men's 'Endsleigh Finals   Warwick & Worcester beat Yorkshire in the final
Sat 8th Sept Ladies' Drakes Pride Waterloo Cup Final Waterloo Winners Shropshire
Sun 9th Sept Ladies County Championship Final. Waterloo South Yorkshire beat Yorkshire
Sun 9th Sept Drakes Pride' Junior County Championship Final    Winners Yorkshire for the third year running
Sunday 16th Sept Threeways Inter Area Championship  Eiras Park                Colwyn Bay Winners Gwynedd for the second season running
Sat 22nd Sept Centenary Mixed Pairs Qualifier    
Sun 23rd Sept Welsh Club Championship Wrexham Area Esclusham beat Bailey Hiil in the final
Sat 29th Sept Champion of Champions Waterloo Hotel Blackpool John Finch (Merseyside) beat Simon Coupe in the final.
Sun 30th Sept Ladies Champion of Champions Waterloo Hotel Blackpool  
Sat 6th Oct Centenary Mixed Pairs Final Shropshire   
Colour Coding :- BCGBA & BCGBLA Dates                                                                      * Only one of these dates will be played depending on the result of the first match. Closing Dates Welsh Events