_________________________________________________

WELSH CROWN GREEN

BOWLING ASSOCIATION

_________________________________

President MR PETER SCOTT

 

DRAKES PRIDE JUNIOR COUNTY CHAMPIONSHIP

 

WALES

 

V

CHESHIRE

at

 

ABERGELE B.C.

 

Owley Wood B.C. no 2 green

 

Weaverham

 

On

 

Sunday12TH MAY 2013

 

COMMENCING AT 2-00 PM

 

Referee:

 

Practice: Home 1.00; 1.15 Away: 1.20; 1.50

 

 

 

 

 

 

Programme 1.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ABERGELE B.C.

 

Wales

 

CHESHIRE

 

1

DYLAN WILLIAMS LLANFAIR P.G.

 

Luke Billington Coppenhall B.C.

 

2

RYAN SHORT BANGOR

 

Luke Blain HELSBY C.SC B.C..

 

3

CALLUM GRAVES BEAUMARIS

 

Martin Pountley Packhorse B.C.

 

4

STEFFAN WILLIAMS PENMAENMAWR

 

Michael Fisher Sandbach Park B.C.

 

5

MATTHEW OWEN BEAUMARIS

 

Jack Bushall Mere B.C.

 

6

CONNOR FOWLER PENMAENMAWR

 

Lauren Miller Helsby C.S.C.B.C.

 

7

HARRY LAWTON OLD COLWYN

 

Kieran Jackson Kingsley B.C.

 

8

CAI HUGHES BLAENAU FFESTINIOG

 

Matthew Worden Tarvin B.C

 

9

JESSIE BUCKLAND BANGOR

 

Ryan Pountley Packhorse B.C.

 

10

MATTHEW JONES RHOS PARK

 

Joe Bell Beach Tree B.C.

 

11

DION PRITCHARD PENYGROES

 

Alisha Marshall Victory Hall B.C.

 

12

JESSIE BAILEY LLANWRST

 

 

 

 

 

 

Connor Miller Helsby CSC B.C.

 

 

Total

 

Total

 

 

 

Reserves from :- Reserves from :-

S.WHITEHEAD BETHESDA Lewis Pearce Norton Arms B.C.

Sion Guto Roberts BETHESDA Matthew Penny HELSBY C.S.C.B.C

 

Officials :- Officials :-

PETER SCOTT PRESIDENT John Clements Manager

DUSIA PRICE MANAGEMENT Maurice Nixon Manager

ROY MILLS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wales

 

CHESHIRE

 

1

JORDAN RILEY BAILEY HILL.

 

Louis Allan Tetley Walker B.C.

 

2

KEIRON COOPER ESCLUSHAM

 

Brandan Broadhurst Queens Park B.C.

 

3

EMILY GOWAN BAILEY HILL

 

Matthew Gatley Grange B.C.

 

4

RYAN BOND JOHNSTOWN

 

Michael Roberts Orford WMC B.C.

 

5

COURTNEY METCALFE ELLESMERE

 

Tom Maher Orford W.M.C.B.C.

 

6

KELLY RICHARDSON JOHNSTOWN

 

James MaherOrford W.M.C.B.C.

 

7

JOE LANGFORD BERSHAM

 

Owen Cookson Wharton Cons B.C.

 

8

WILL ROBERTS ESCLUSHAM

 

Jordon Kirkham North Street B.C.

 

9

CURTIS METCALFE ELLESMERE

 

Michael Yule Irish B.C.

 

10

ANDREW ARMSTRONG G..COLLIERY

 

Michael Bishop Grange B.C.

 

11

JAY SAILSBURY FARNDON

 

Scott Brown Tetley Walker B.C.

 

12

ADAM PENLINGTON BAILEY HILL

 

Danny Bennett Grange B.C.

 

 

Total

 

Total

 

 

 

Reserves :- Reserves :-

Nathan Taylor Lions B.C

CALLUM BECK ASTON JOSEPH YULE IRISH B.C.

IEUAN PUGH JOHNSTOWN

Officials: Officials:

Brenda Jones PAST President

SANDRA WEST DEPUTY PRESIDENT Ray Brandreth President

Tom Griffiths Selector Steve Cook Secretary C.B.C.

PETER HIGHAM