WELSH CROWN GREEN BOWLING ASSOCIATION

Sion Guto Roberts
Sion Guto Roberts

Bangor and District Presidents Day Winner

Sion Guto Roberts being presented with the trophy by the League President, Mike Ward

Juniors Merit
Andrew Armstrong

Andrew Armstrong of Wales wins BCGBA Junior Merit

Andrew is pictured here - from left Runner-up Bailey Rice of Yorkshire, Phil Brown Deputy Predident BCGBA, Andrew and Peter Higham BCGBA President. Click on photo for full image.

Sam Williams
Sam Williams Coedpoeth BC

Don James Welsh Junior Merit played on Sunday 19th June 2016 at St Asaph Bowling Club

Sam Williams from Coedpoeth Bowling Club becomes the latest winner of the Don James Welsh Junior Merit. 31 Junior bowlers from across North Wales entered the event played at St Asaph Bowling Club and hosted by Deputy President Dusia Price of Abergele. See Juniors page for full details.

WALES 388 v YORKSHIRE 441 played on Sunday, 10th July 2016

At Benllech Bowling Club, Postcode LL74 8SR

Wales Score Score Yorkshire
1 Ryan P Williams Penmaenmawr 13 21 Bailey Rice Shipley
2 Jordan Riley Coed Talon 13 21 Lewis Cooper Whitkirk
3 James Todd Conwy 21 18 Callum Fennel Pontefract
4 Ben Hewitt Abergele 18 21 Jamie Winterburn Tadcaster
5 Harry Lawton Colwyn Bay RBL 12 21 Jack Bowes Pudsey Littlemore
6 Finlay Prytherch Caernarfon 21 20 Fern Beaumont Broad Oak
7 Callum Sorfleet Bethesda 21 19 Aaron Brine Rothwell
8 Sam Whitehead Bethesda 19 21 Georgina Holmes Rothwell
9 Matthew Hewitt Abergele 08 21 Sam Beresford Ossett C&BC
10 Matthew Davitt Caernarfon 06 21 Nathan Dobson Pudsey
11 Ryan Williams Penmaenmawr 06 21 Matthew Bell Borough
12 Sion Guto Roberts Bethesda 15 21 Will Bedford Castleford Town
Total 173 246
Reserves From Reserves From
Cara Wyn Jones Caernarfon Adam Winterburn Garforth Rec
Elis Thomas Caernarfon Georgia Jewit Overthorpe Sports
Daniel Owen Beaumaris Emma Tobin Whitkirk
Andrew Hughes Caernarfon Amy Tobin Whitkirk
Charnjit Grewel Llanfair PG Sam Farmer Sandal
Jordan Wike Pudsey

 

At Golcar Liberal Club, Postcode HD7 4AH

Wales Score Score Yorkshire
1 Ieaun Pugh Esclusham 20 21 Marc Armitage Pudsey Littlemore
2 Andrew Armstrong Cunliffe 21 10 Jack Humpleby Rastrick
3 Sam Williams Coedpoeth 21 19 Oliver Fox Kirkheaton Con
4 Joe Langford (capt) Johnstown 14 21 Chloe Hirst Clayton Victoria
5 Kurt Edwards Esclusham 13 21 Elliot Heap Broad Oak
6 Oliver Jones Johnstown 15 21 Harry Lumb Kirkheaton Con
7 Kelsey M Rowlands Esclusham 21 09 Sophie Brown Kirkheaton Con
8 Joe Hayes Cunliffe 21 13 Ben Falkingham Guisely
9 Katelyn M Rowlands Esclusham 10 21 Keiren Ormsby Canalside
10 Joseph Davies Johnstown 17 21 Jack Chesswas Brockholes
11 Ryan Bond Ceiriog Valley 21 12 Cameron Ghaffar Almondbury Lib
12 Jay Salisbury Johnstown 21 06 Sam Holmes Ackroyd Victoria
Total 215 195
Reserves From Reserves From
Nathan Lacey Esclusham Callum Wadsworth Brockholes
Matthew Stevenson Johnstown Eleanor Broadly Cowcliffe
James Hick Almondbury
Lucy Stephens Brockholes

 

Don James Welsh Junior Merit played on Sunday 19th June 2016

At St Asaph Bowling Club

Sam Williams from Coedpoeth Bowling Club becomes the latest winner of the Don James Welsh Junior Merit. 31 Junior bowlers from across North Wales entered the event played at St Asaph Bowling Club and hosted by Deputy President Dusia Price of Abergele.

In the final Sam beat Andrew Armstrong of Cunliffe 21-15. Both Sam and Andrew will represent Wales at the British Junior Merit on the 20 August in North Midlands.

The Ken Hardman Trophy for the highest place Junior Lady was won by Bethany Matthias of Brymbo Bowling Club. Six girls contested for the trophy and with Bethany progressing the furthest and therefore securing the win. Bethany will represent Wales at The British Ladies Junior Merit to be held in Wales on the 27 August.

 

Full result from the quarter finals

Ben Hewitt (Abergele) 20 v Sam Williams (Coedpoeth) 21

Kurt Edwards (Johnstown) 21 v Jordan Riley (Coed Talon) 16

Nathan Lacey (Esclusham) 2 v Jay Salisbury (Johnstown) 21

Joseph Davies (Johnstown) 20 v Andrew Armstrong (Cunliffe) 21

 

Sam Williams 21 v Kurt Edwards 1

Jay Salisbury 13 v Andrew Armstrong 21

 

Sam Williams 21 v Andrew Armstrong 15

 

Junior Merit winners

Deputy President Dusia Price with runner up Andrew Armstrong and Winner Sam Williams

Bethany Matthias

Junior Lady winner Bethany Matthias of Brymbo Bowling Club

Sam Williams

Junior Merit winner Sam Williams of Coedpoeth Bowling Club

Junior Away Team

Junior Away Team v North Midlands

Junior Home Team

Junior Home Team v North Midlands

WALES 468 v NORTH MIDLANDS 293 played on Sunday 12th June 2016

At Llanfair PG Bowling Club, Postcode LL61 5AX

Wales Score Score North Midlands
1 James Todd Conwy 11 21 Liam Dennis Atherstone Cons
2 Callum Sorfleet Bethesda 21 15 Alfie Knight Haunchwood
3 Ryan P Williams Penmaenmawr 21 19 James Harris Albany
4 Finlay Prytherch Caernarfon 21 13 Lachan Pollock Bedworth
5 Ben Hewitt Abergele 21 WO Owen Chattaway Stockingford
6 Matthew Hewitt Abergele 21 02 Kieran Welch Wagon Load of Lime
7 Matthew Davitt Caernarfon 21 14 Ronan Allen Stoke Coventry
8 Harry Lawton Colwyn Bay RBL 21 03 Joshua Blakey Potters Green
9 Sam Whitehead Bethesda 21 02 Ryan Sawyer Bell Green
10 Ryan Williams Penmaenmawr 21 WO Haydon Lincoln Wagon Load of Lime
11 Jordan Riley Coed Talon 21 14 Tom Lea Atherstone Cons
12 Sion Guto Roberts Bethesda 21 10 Max Jefferson Lime Tree Park
Total 242 113
Reserves From Reserves From
Connor Fowler (capt) Penmaenmawr Joseph Ritson Coventry Colliery
Elis Thomas Caernarfon Olivia Jefferson Lime Tree Park
Daniel Owen Beaumaris
Andrew Hughes Caernarfon

 

At Bedworth Bowling Club No 2 Green, Postcode CV12 8NN

Wales Score Score North Midlands
1 Andrew Armstrong Cunliffe 12 21 George Chapman Atherstone Grove
2 Sam Williams Coedpoeth 20 21 Connor Reece Copeswood
3 Kelsey M Rowlands Esclusham 19 21 Taylor Wildman Lime Tree Park
4 Nathan Lacey Esclusham 21 13 Tianna Cavanagh Sphinx
5 Oliver Jones Johnstown 21 04 Emily Proctor The Plough
6 Matthew Stevens Johnstown 21 12 Ryan Cross Stoke Coventry
7 Joe Hayes Cunliffe 21 07 Molly Tonks The Plough
8 Joseph Davies Johnstown 21 16 Kai Wilson Dunlop
9 Katelyn M Rowlands Esclusham 21 07 William Lee-Smith The Plough
10 Joe Langford (capt) Johnstown 13 21 Olivia Williams Weddington
11 Ieaun Pugh Esclusham 15 21 Natty Tonks Griff & Coton
12 Jay Salisbury Johnstown 21 16 Tyler Dewis Haunchwood
Total 226 180
Reserves From Reserves From
Kurt Edwards Esclusham Ryan Hodge The Plough
Matthew Stevenson Johnstown
Nia Jones Gresford Colliery

 

WALES 491 v GREATER MANCHESTER 258 played 8th May 2016

At Brymbo Bowling Club

Wales Score Score         Greater Manchester
1 Jordan Riley Coed Talon 21 10 Lewis Andrews Brassey Street
2 Sam Williams Coedpoeth 21 07 Callum Fergus Wardle
3 Kelsey M Rowlands Esclusham 21 13 Leon McKenzie Grapes
4 Andrew Armstrong Cunliffe 21 13 Natasha Sands Lloyds
5 Oliver Jones Johnstown 21 06 Meghan Millward Grapes
6 Ryan Bond Ceirion Valley 21 03 Chloe Hynes Alkrington
7 Joe Hayes Cunliffe 21 14 Tom Prosser Prestwich CC
8 Kurt Edwards Esclusham 21 18 Daniel Schofield Friezland
9 Katelyn M Rowlands Esclusham 21 06 Josh Andrews Brassey Street
10 Joe Langford (capt) MOTM Johnstown 21 01 Tom Ellis Tonge
11 Ieaun Pugh Esclusham 21 09 Mitch Toth Huntley
12 Jay Salisbury Johnstown 21 13 Laura Vincent Stalybridge Vic
Total 252 113
Reserves From Reserves From
Joseph Davies Johnstown Meghan Millward Grapes
Matthew Stevenson Johnstown Nathan Warwick Grapes
Nathan Lacey Esclusham
Nia Jones Gresford Colliery

 

At Hopwood Unionist Club

Wales Score Score         Greater Manchester
1 James Todd Conwy 19 21 Liam Mercer Bulloughmoor
2 Ryan P Williams Penmaenmawr 21 04 Shauna Rigby Kirkholt
3 Ryan Williams Penmaenmawr 21 13 Jack Toor Bulloughmoor
4 Callum Sorfleet MOTM Bethesda 21 10 Jack Porter Bulloughmoor
5 Harry Lawton Colwyn Bay RBL 21 12 Louis Tweedle Kirkholt
6 Matthew Davitt Caernarfon 21 10 Sean Edwards Brassey Street
7 Finlay Prytherch Caernarfon 21 17 Joshua Dolan Kirkholt
8 Matthew Hewitt Abergele 21 10 Blake McClean Kirkholt
9 Sam Whitehead Bethesda 21 15 Jack Beer Rugby Road
10 Ben Hewitt Abergele 21 10 Louis Porter Bulloughmoor
11 Connor Fowler (capt) Penmaenmawr 11 21 Keiron McGarry Wardle
12 Sion Guto Roberts Bethesda 21 02 Luke Walsh Rugby Road
Total 239 145
Reserves From Reserves From
Cara Wyn Jones Caernarfon Shauna Rigby Kirkholt
Elis Thomas Caernarfon Luke Walsh Rugby Road
Daniel Owen Beaumaris
Hannah Williams-Jones Caernarfon
Joe Langford

Joe Langford MOTM at Brymbo

Callum Sorfleet

Callum Sorfleet MOTM at Hopwood

Junior Away Team

Junior Away Team v Gr Manchester

Junior Away Team

Junior Away Team on route to Hopwood

Junior Merit